9 kwietnia 2019 roku uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu: Natalia Chojnacka, Julia Bielska i Kamil Jędraszczak wraz z nauczycielem podstaw przedsiębiorczości, panem Łukaszem Palmowskim wybrali się na IX Mławskie Targi Pracy.

Impreza, jak co roku przyciągnęła wielu wystawców i zwiedzających, którzy mieli możliwość zaprezentowania, zareklamowania własnej firmy, czy też placówki oświatowej oraz nawiązania współpracy z przedstawicielami różnych branż, instytucji i organizacji. W hali sportowej bardzo trudno było znaleźć wolne miejsce, a pracodawcy prześcigali się oferując zatrudnienie w swoich przedsiębiorstwach. Osoby bezrobotne i pracujące zastanawiające się nad przekwalifikowaniem, by móc lepiej dostosować się do aktualnego zapotrzebowania występującego na rynku pracy mogły nawiązać nowe znajomości i cenne kontakty. Była to również okazja dla maturzystów, aby mogli przemyśleć jaki kierunek kształcenia wybrać by móc w przyszłości znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.

Pracodawcy poszukiwali między innymi pracowników medycznych i socjalnych, co świadczy o tym, że zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny wciąż rośnie, a kierunki kształcenia proponowane przez Publiczną Szkołę Policealną STO w Raciążu: takie jak opiekun medyczny i asystent osoby niepełnosprawnej są na tyle przyszłościowe, że znalezienie zatrudnienia po ich ukończeniu jest więcej niż pewne.

Udział przedstawicieli Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu w tak ważnej imprezie dawał możliwość zareklamowania szkoły, pokazania, że jest nowoczesna, ciągle się rozwija idąc z duchem czasu, dzięki czemu odpowiada na aktualne potrzeby rynku pracy. Uczniowie ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu wraz z opiekunem, panem Łukaszem Palmowskim  przygotowali własne stanowisko. Było ono bardzo kolorowe, dzięki czemu przykuwało uwagę zwiedzających. Z daleka widoczny był wielki baner z kierunkami kształcenia proponowanymi przez Publiczną Szkołę Policealną STO w Raciążu. Uwagę przyciągały także dziewczyny: Julia Bielska i Natalia Chojnacka ubrane w niebieskie koszulki z napisem ,,mistrz powiatu płońskiego”, które wraz z kolegą Kamilem Jędraszczakiem rozdawały ulotki i opowiadały uczestnikom targów o szkole.

Licealiści mieli okazję przekonać się, że w XXI wieku poszukiwanie pracy nie polega na biernym siedzeniu w domu, lecz szeroko rozumianej aktywności, uczestniczeniu w spotkaniach i imprezach, podczas których jest szansa na zaprezentowanie siebie, swojego doświadczenia i posiadanych umiejętności ewentualnym pracodawcom. Zainteresowani uczniowie mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z przedstawicielami różnych firm, dowiedzieć się, na jakich specjalistów jest aktualnie największe zapotrzebowanie oraz jakimi umiejętnościami i kompetencjami powinni się oni odznaczać.

Pracodawcy chętnie odpowiadali na zadawane im pytania dotyczące możliwości pozyskiwania środków na otwarcie własnego biznesu i specyfiki pracy w danej branży, co z pewnością pomoże licealistom podjąć trafną decyzję związaną z wyborem dalszej ścieżki zawodowej. Zainteresowani mogli skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, udać się na stoiska konsultacyjne Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Udział w IX Mławskich Targach Pracy był dla uczniów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu kształcącym doświadczeniem, niezapomnianym przeżyciem i okazją do zdobycia cennej i potrzebnej wiedzy. Jeszcze lepiej zrozumieli oni,  jak ważne jest systematyczne nawiązywanie współpracy z przedstawicielami różnych branż oraz ciągłe dokształcanie umożliwiające przystosowanie się do szybko zmieniających się potrzeb rynku. Uświadomili sobie również, że wybór przyszłego zawodu nie jest rzeczą łatwą i wymaga zastanowienia.

Publiczna Szkoła Policealna STO w Raciążu zaprezentowała się jako nowoczesna placówka oświatowa, świadcząca usługi edukacyjne dla lokalnej społeczności i oferująca nowe przyszłościowe kierunki kształcenia zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Wśród nich są między innymi: opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, technik ochrony fizycznej osób i mienia, technik usług kosmetycznych oraz technik turystyki wiejskiej.

Za udział w IX Mławskich Targach Pracy Zespół Szkół STO w Raciążu otrzymał dyplom z podziękowaniami.

Organizatorem wyjazdu był nauczyciel podstaw przedsiębiorczości, pan Łukasz Palmowski, przy współpracy z dyrektorem szkoły, panem Andrzejem Nizielskim.

Licealistki: Natalia Chojnacka i Julia Bielska tak wspominają swój udział w tym niezwykłym wydarzeniu:

Częstowałyśmy uczestników targów krówkami oraz udzielałyśmy im szczegółowych informacji na temat kierunków proponowanych przez Publiczną Szkołę Policealną w Raciążu. W ten sposób zachęcałyśmy ich do zapisania się do naszej szkoły. Oglądałyśmy stoiska z wędlinami, kosmetykami, stoisko wojskowe, policyjne oraz gastronomiczne, na którym można było nieodpłatnie spróbować różnorodnych słodkości. Szczególnie zapadły nam w pamięci dwa stoiska. Na pierwszym z nich pani pokazywała jak własnoręcznie wykonać pluszaka, a na drugim ratownicy medyczny prezentowali na manekinie jak właściwie przeprowadzić pierwszą pomoc, resuscytację krążeniowo-oddechową, kiedy ktoś się zakrztusi. Zainteresowało nas także jak panie pielęgniarki opowiadały o swojej pracy.