W związku z reformą edukacji kończąc naukę w gimnazjum lub podstawówce uczniowie zastanawiają się z jaką szkołą związać swoją przyszłość.

Chcąc im ułatwić podjęcie tak trudnej, ale bardzo ważnej decyzji dyrekcja Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu zorganizowała Dzień Otwarty dla kandydatów do klasy pierwszej: uczniów ośmioklasowych szkół podstawowych oraz gimnazjów. Jak co roku był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zaproszeni goście: uczniowie z okolicznych miejscowości: Baboszewa, Płońska, Gralewa, Uniecka, Koziebród, Glinojecka, Krajkowa i Raciąża tłumnie przybyli do liceum. Niektórym z nich towarzyszyli także rodzice.

Przed wejściem do szkoły można było łatwo zauważyć przepiękny napis ,,Dzień Otwarty Szkoły”, różnokolorowe balony oraz przyciągający uwagę gości baner zachęcający do rozpoczęcia edukacji w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu. .

Pierwszym punktem programu było spotkanie w jednej z klas. W radosny nastrój wszystkich zgromadzonych wprowadził kabaret w wykonaniu uczniów z klasy drugiej: Marcina Korosia i Daniela Bodziaka, którzy zaprezentowali publiczności próbkę swoich umiejętności artystycznych.

Następnie wicedyrektor szkoły, pan Włodzimierz Kosiorek powitał licealistów, rodziców oraz kandydatów do klasy pierwszej przedstawiając obecną na spotkaniu kadrę pedagogiczną uczącą w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu. Poinformował także zebranych o kameralnej atmosferze panującej w szkole wspominając o zajęciach dodatkowych, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a przede wszystkim o szczególnej trosce o bezpieczeństwo każdego ucznia, który znany jest z imienia i nazwiska, a jego problemy są w miarę możliwości rozwiązywane. Wicedyrektor przypomniał również, że w roku szkolnym 2019/2020 planowane jest otwarcie dwóch klas: po szkole podstawowej i gimnazjum, a ilość wolnych miejsc zmniejsza się z każdym dniem.

 Rodzice i ich dzieci spotkali się także z dyrektorem, panem Andrzejem Nizielskim, który podkreślił, że prowadzona przez niego placówka oświatowa jest szkołą inną niż wszystkie, w której panuje rodzinna, ciepła atmosfera, a uczniowie przygotowywani są przede wszystkim do życia i odniesienia w nim sukcesu na miarę własnych możliwości.

Z gośćmi bardzo chętnie rozmawiali także licealiści dbając o to by czuli się oni w szkole dobrze i bezpiecznie. Z przyjemnością odpowiadali na zadawane przez rodziców i uczniów pytania, opowiadali o funkcjonowaniu liceum, zajęciach dodatkowych z przedmiotów maturalnych, życzliwości ze strony kadry pedagogicznej i dyrekcji oraz rodzinnej atmosferze, która wyróżnia Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu spośród innych szkół istniejących na terenie Raciąża i okolic.

Dzień Otwarty był doskonałą okazją do bliższego poznania się kandydatów do klasy pierwszej z pozostałą częścią społeczności szkolnej: kolegami i koleżankami ze starszych klas, nauczycielami i dyrekcją. Ogromne, pozytywne wrażenie na zwiedzających zrobiły piękne dekoracje w każdej z klas, odświętne stroje uczniów oraz przede wszystkim bardzo miła atmosfera panująca w szkole.

W pierwszej klasie zwiedzający mogli podziwiać gazetkę o tematyce historycznej, obejrzeć wyświetlany na tablicy interaktywnej film, a także skosztować przepysznej wojskowej grochówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także piękne rysunki wykonane przez jednego z uczniów – Krzysztofa Wierzchowskiego.

Klasa druga przygotowała kawiarenkę, w której uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli miło spędzić czas, spróbować smacznych ciast, napić się kawy lub herbaty, odpocząć i w przyjaznej atmosferze porozmawiać z nauczycielami o swoich oczekiwaniach związanych z dalszą edukacją. Uczeń klasy drugiej Marcin Koroś z dużym zaangażowaniem wyjaśniał zainteresowanym jak układać kostkę Rubika.

W klasie trzeciej na gości czekały inne atrakcje. Mogli oni zagrać w szachy i inne gry planszowe, obejrzeć wystawę książek o sztuce i obrazy autorstwa licealistki – Elżbiety Panak, która zaprezentowała gościom swoje umiejętności plastyczne rysując karykatury.

Gimnazjaliści i ich rodzice mieli możliwość porozmawiania z wicedyrektorem, panem Włodzimierzem Kosiorkiem o swoich oczekiwaniach i obawach związanych z dalszym kształceniem oraz korzyściach wynikających z rozpoczęcia nauki w liceum dla młodzieży. Chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Ci, którzy nie zrobili tego wcześniej, już tego samego dnia zapisywali się do liceum z uwagi na ograniczony limit miejsc.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wraz z rodzicami zwiedzali szkołę, oglądali dostosowane do standardów XXI wieku pracownie komputerowe, sale lekcyjne zaopatrzone w tablice interaktywne, projektory multimedialne i wizualizery, a także nowocześnie wyposażoną siłownię.

Uczestnicy Dnia Otwartego z chęcią próbowali gorącej grochówki oraz pysznych ciast przygotowanych przez licealistów.

Tegoroczny Dzień Otwarty byłpełen wrażeń i na długo pozostanie wszystkim w pamięci. Sądząc po uśmiechach widocznych na twarzach uczniów i ich rodziców impreza bardzo przypadła im do gustu, mogli się oni zrelaksować oraz zawrzeć nowe znajomości.

Dyrekcja Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom i uczniom za przygotowanie Dnia Otwartego. Szczególne wyrazy uznania kierujemy także w stronę przybyłych gości, którzy odwiedzili naszą szkołę.

Dzień Otwarty zorganizowano z inicjatywy dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego.

Przypominamy, że w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu mogą pobierać naukę także osoby z orzeczeniami i opiniami poradni psychologiczno-pedagogicznej, które doskonale integrują się z pozostałą częścią społeczności szkolnej, wspólnie uczestnicząc w zajęciach i imprezach. Licealiści uczą się tolerancji w stosunku do osób z różnymi dysfunkcjami uświadamiając sobie, że osoby niepełnosprawne mimo swojej odmienności także są wartościowe, mają swoje zainteresowania i talenty, których często brakuje osobom w pełni sprawnym.

W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu wszyscy uczniowie i nauczyciele korzystają na lekcjach z tabletów i udostępnionych na nich podręczników w wersji elektronicznej, pomocy naukowych, słowników, lektur, filmów oraz innych materiałów przydatnych w procesie edukacji.

W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu uczniowie otoczeni są szczególną opieką. Osoby, które nie radzą sobie w szkołach publicznych z łatwością odnajdują się w szkolnej społeczności, zawierają nowe znajomości, stają się bardziej kontaktowe i otwarte. Licealiści czują się tutaj bezpiecznie, a szkoła jest dla nich, jak drugi dom. O tym, że rodzice i uczniowie doceniają przyjazną atmosferę panującą w szkole świadczy fakt, że do liceum przychodzą całe rodziny - jeśli jedno dziecko trafia do Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu jest niemal pewne, że w przyszłości także kolejne wstąpią w mury szkoły. Licealiści są pod stałą opieką psychologa, logopedy oraz pedagoga szkolnego, który pomaga im rozwiązywać pojawiające się w ich życiu problemy udzielając potrzebnego wsparcia. Dyrekcja Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu jest w stałym kontakcie z Miejskim i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Raciążu, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Płońsku oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku.