Od 1986 roku, co roku 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas pracując społecznie na rzecz potrzebujących.

 

Z tej okazji 11 grudnia 2018 roku uczennice Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu: Natalia Chojnacka, Julia Bielska, Alicja Karwowska, Katarzyna Zajedzińska, Angelika Sikorska, Elżbieta Panak, Dominika Cybulska, Natalia Lewandowska i Martyna Sarwińska wybrały się do Szkoły Podstawowej Specjalnej ,,Odzyskać Radość”. Wolontariuszkom towarzyszył opiekun, pan Łukasz Palmowski oraz dyrektor, pan Andrzej Nizielski.

Swoją obecnością sprawili, że ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Uczniowie wraz z opiekunem przygotowali miłą niespodziankę - paczki dla dzieci z Podstawowej Szkoły Specjalnej ,,Odzyskać Radość” symbolizujące zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Licealistka z klasy trzeciej Angelika Sikorska odczytała przemówienie dotyczące szlachetnej idei wolontariatu. Zgromadzeni usłyszeli między innymi:

Wśród wielu rozmaitych przejawów ludzkiej aktywności szczególnie cenny jest wolontariat. Jednak ten najpiękniejszy wolontariat zwykle bywa skromny. Nie pcha się w światła jupiterów. Jest jak miłość, z którego bierze początek – cierpliwy, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą. Daje ulgę w cierpieniu, przynosi chleb ubogim, a pocieszenie tracącym nadzieję. W równym stopniu wzbogaca obie strony – nie tylko tego, kto korzysta z pomocy. Uczy życia w zespole, wśród – i dla – innych.

Wolontariat to nie praca, to misja, którą decydują się realizować osoby o czystych sercach i bardzo wrażliwej duszy. Jest doskonałą szkołą charakteru.

Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro dzieci. Pragniemy, aby uśmiech coraz częściej gościł na ich twarzach. W minionych latach zaangażowaliśmy się w wiele pożytecznych działań, takich jak: przedświąteczne wizyty na oddziale dziecięcym Centrum Medycznego Grupa Zdrowie w Kraszewie – Czubakach, projekt ,,Decydujesz, pomagamy’’, Dzień Dziecka Fundacji ,,Odzyskać Radość”, akcja ,,Przeczytaj mi bajkę z twojego dzieciństwa'' w Szkole Podstawowej Specjalnej ‘’Odzyskać  Radość'', Kwesta na rzecz podopiecznych Fundacji ,,Odzyskać Radość”, Mikołajkowy Festyn Integracyjny w Kraszewie – Czubakach, Akcja ,,Raciąż dla Zuzi"  oraz Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Wolontariuszki tak wspominają swój udział w wydarzeniu:

Julia Bielska i Natalia Chojnacka – klasa I

Praca w wolontariacie ogromnie nas wzrusza. To bardzo miłe uczucie, gdy możemy bezinteresownie pomagać innym. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza wraz z opiekunem, dyrektorem oraz koleżankami ze starszych klas pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej Specjalnej ,,Odzyskać Radość”, aby wręczyć dzieciom paczki, które dla nich przygotowaliśmy. Przebrałyśmy się w świąteczne stroje, założyłyśmy mikołajowe czapki i opaski. Nasze koleżanki założyły rogi reniferów. Wśród podarunków były: misie, artykuły szkolne, chemiczne, a także słodycze. Razem z dziećmi otwierałyśmy prezenty. Byłyśmy bardzo wzruszone. W czasie wizyty bawiłyśmy się z dziećmi, nosiłyśmy je na rękach, czytałyśmy im książeczki oraz układałyśmy puzzle. Angelika Sikorska odczytała przemówienie na temat idei wolontariatu. Widać było, że maluchy bardzo ucieszyły się ze spotkania z nami. Są otwarte na nowe znajomości. Były radosne i ciągle uśmiechały się do nas, jednym słowem bardzo nas polubiły. Już na samym początku zaczęły się do nas przytulać. Spotkanie z dziećmi dostarczyło nam wiele radości. Dzieci pomimo swoich chorób wyglądały na bardzo szczęśliwe. Dyrekcja szkoły specjalnej i nauczyciele byli bardzo mili i pomocni. Pomagali nam opiekować się dziećmi. Te chwile były niezastąpione. Dzięki wolontariatowi możemy uszczęśliwiać innych. To ogromnie nas cieszy.