7 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej Specjalnej ,,Odzyskać Radość” w Kraszewie-Czubakach miało miejsce niezwykłe wydarzenie.

W ramach akcji "Poczytaj mi swoją ulubioną bajkę" do Centrum Medycznego Grupa Zdrowie przybyło wiele znanych osobistości, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów, kierowników jednostek administracyjnych, a także osób prywatnych, które zdecydowały się spotkać z chorymi, niepełnosprawnymi dziećmi i spędzić z nimi trochę czasu.

W tym niezwykłym dniu nie zabrakło także przedstawicieli Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, dyrektora pana Andrzeja Nizielskiego oraz nauczyciela, pana Łukasza Palmowskiego wraz z licealistami: Alicją Karwowską, Natalią Chojnacką, Katarzyną Zajedzińską. Julią Bielską, Elą Panak, Angeliką Sikorską, Oskarem Gdowikiem, Wiktorem Wiśniewskim, Dominiką Cybulską, Arkadiuszem Dobiesem, Klaudią Zawadzką i Dominiką Maron.

Młodzież ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu  miała okazję zintegrować się z niepełnosprawnymi dziećmi. Dzięki udziałowi w akcji ,,Poczytaj mi swoją ulubioną bajkę” uczniowie zrozumieli, że każdy człowiek niezależnie od stanu zdrowia zasługuje na pełną akceptację, bo inny nie znaczy gorszy.

Wspólnej zabawie nie było końca. Uśmiechy goszczące na twarzyczkach dzieci były czymś bezcennym, stanowiącym najpiękniejsze podziękowanie ze strony maluchów. Ich czułe uściski,  przyjazne spojrzenia, objęcia, dotknięcia ręką sprawiały, że osoby, które odwiedziły szkołę specjalną czuły się bardzo potrzebne, szczęśliwe, że poprzez swoją obecność mogły sprawić przyjemność małym pociechom, z których większość została porzucona ze względu na swoją chorobę i nie ma kontaktu z członkami najbliższej rodziny. To był niezwykle udany dzień! Tak oto wspominają go uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu:

Arkadiusz Dobies

Od pierwszych chwil byłem bardzo wzruszony ze względu na atmosferę, która panowała w szkole specjalnej. Dzieci były bardzo sympatyczne. Z zaciekawieniem słuchały, gdy czytałem im bajki. Zauważyłem, że dzieci mogą liczyć na profesjonalną opiekę ze strony personelu. To niezwykle ważne by czuły się dobrze i bezpiecznie. Jedna z opiekunek powiedziała mi, że z okazji akcji czytania dzieciom szkołę odwiedziło ponad sto osób z czterech szkół. Ucieszyło mnie to bardzo. Wynika z tego, że na świecie jest dużo dobrych ludzi, którzy z chęcią chcą pomagać dzieciom. Jest to bardzo ważne i mam nadzieję, że osób pomagających będzie systematycznie przybywać.

Elżbieta Panak

Zmartwiło mnie to, że byłam tam tak krótko. Chciałabym więcej czasu spędzić z dziećmi. W dzisiejszym świecie nie ceni się drobnych gestów wyrażających empatię do drugiego człowieka, co jest postępowaniem niewłaściwym. Gesty takie jak przeczytanie dziecku książki, pogłaskanie go po głowie, czy też powiedzenie mu miłego słowa wydają się wielu ludziom mało istotne, a tak naprawdę są bardzo ważne. Spotkania z innymi ludźmi dostarczają podopiecznym Podstawowej Szkoły Specjalnej ,,Odzyskać Radość" wiele radości, są czymś wielkim, mają ogromną wartość. Obserwując radość dzieci widoczną na ich twarzach każdy z nas czuł się usatysfakcjonowany i potrzebny. Chciałabym, żeby więcej było takich akcji, jak ta w której wzięłam udział i żeby ludzie byli bardziej wrażliwi na potrzeby dzieci chorych i niepełnosprawnych. Niepełnosprawne dzieci są ludźmi tak samo jak my, mają swoje serce, uczucia i umysł. Zasługują na pełną akceptację i wsparcie.

Julia Bielska

Wzruszyły mnie rozmowy z dziećmi, zabawa, czytanie z nimi książek. Zauważyłam, że w szkole specjalnej panuje wspaniała atmosfera, a personel jest bardzo miły i bardzo troszczy się o dzieci.

Natalia Chojnacka

Fajne było to, że mogliśmy zobaczyć jak żyją niepełnosprawne dzieci. Są pod bardzo dobrą opieką, ale większość z nich pozbawiona jest własnych rodzin. Jest to smutne. Wielu z nas bardzo często narzeka na swój los, na całe swoje życie. Wizyta w szkole specjalnej uświadomiła nam, że tak naprawdę nie mamy na co narzekać, ze inne dzieci mają znacznie gorzej. Mimo choroby potrafią jednak cieszyć się życiem, są uśmiechnięte. Najbardziej podobało mi się noszenie na rękach maluszka. Wszystkie dzieci były słodkie, chwytały za serca. Cieszyliśmy się, że możemy spędzić z nimi trochę czasu.

Katarzyna Zajedzińska

Podobało mi sie spotkanie z dziećmi i wspólna zabawa. Po raz pierwszy w życiu bawiłam się z półrocznym maluszkiem, nosiłam go na rękach. Było to dla mnie wspaniałe przeżycie. Fajnie cię czułam, gdy jedno z dzieci malowało mi szminką po rękach. Cieszyłam się, że dzieci są szczęśliwe.

Alicja Karwowska

Dzieci mimo swojej niepełnosprawności były bardzo inteligentne i reagowały na polecenia personelu. Zauważyłam, że opiekunki mają z nimi bardzo dobry kontakt i traktują je jak własne dzieci. Nosiłam na rękach małe dziecko. Byłam także w sali, w której leżała dziewczynka i chłopczyk. Czytałam im bajki. Widziałam, że na korytarzu siedziały dzieci w nosidełkach oglądające telewizję. Widać było, że w Podstawowej Szkole Specjalnej ,,Odzyskać Radość" panuje cudowna atmosfera, a dzieciom zapewniona jest doskonała opieka. Uważam, że nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce jak Centrum Medyczne Grupa Zdrowie w Kraszewie-Czubakach. Wszystkie dzieci cieszyły się ze spotkania z nami. Mimo doskonałej opieki ze strony personelu dzieci potrzebują kontaktu z innymi ludźmi. Potrzebują uwagi i czułości. Chcą być kochane. Gdy przyszłyśmy do nich zaczęły się do nas przytulać, mówić do nas ciociu. To było naprawdę bardzo wzruszające.  

Dominika Maron

Jak co roku wybraliśmy się na Dzień Czytania Dzieciom do Kraszewa. Po raz kolejny mogliśmy sprawić maluchom radość, zobaczyć ich uśmiech na twarzy. Mogliśmy z nimi porozmawiać, pobawić się, spędzić z nimi trochę czasu. Słuchając bajek dzieci zapomniały choć na chwilę o swojej chorobie, bólu oraz cierpieniu. A najcenniejszym podziękowaniem dla nas był uśmiech na twarzach, zarówno tych małych jak i tych starszych.