2 stycznia 2018 roku uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu wraz z dyrektorem, panem Andrzejem Nizielskim, wychowawcą panem Łukaszem Palmowskim, nauczycielką panią Hanną Szałkowską i rodzicami licealistów z klasy pierwszej, paniami: Bożeną Cichocką i Małgorzatą Drzewiecką wybrali się do Warszawy do Teatru Wielkiego i Centrum Nauki Kopernik.
Na wstępie wszyscy uczestnicy wyjazdu odwiedzili zaprojektowany przez artystę-rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego i położony na placu marszałka Józefa Piłsudskiego Grób Nieznanego Żołnierza, odsłonięty 2 listopada 1925 roku. Licealiści dowiedzieli się, żepowstał on jako hołd narodu polskiego dla wszystkich nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy poświęcili własne życie w imię wolności i miłości ojczyzny i umieszczono w nim urny z ziemią zebraną z pól bitewnych, na których podczas I wojny światowej walczyli Polacy.
Uczniom przypomniano również, że w czasie II wojny światowej wspomniany pomnik został częściowo uszkodzony przez Niemców, a następnie po jej zakończeniu odrestaurowany i odsłonięty w 1946 roku. Zgromadzonych poinformowano także, że grób wpisano do rejestru zabytków, płonie na nim wieczny znicz i pełni służbę warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz.
Kolejnym punktem programu i dużą atrakcją była wizyta w Operze Narodowej na spektaklu pt ,,Czarodziejski Flet”. Zaskakująca filmowa animacja, bogactwo barw, niezwykłość postaci i motywów, napisy zamiast śpiewanych dialogów i inne elementy kina niemego sprawiły, że przedstawienie było ogromnym, pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich wzbudzając prawdziwą sensację. Opowieść miała przede wszystkim charakter edukacyjny. Uczniowie mogli lepiej uświadomić sobie, co jest najważniejsze w życiu oraz zrozumieć, że aby osiągnąć zamierzone cele należy z determinacją dążyć do ich realizacji pokonując wszelkie pojawiające się na drodze do sukcesu problemy. Udział w spektaklu był także doskonałą okazją na przypomnienie licealistom o uniwersalnych wartościach, takich jak miłość, przyjaźń oraz potrzeba bliskości z drugim człowiekiem. Jedna z najbardziej popularnych oper Mozarta w tak oryginalnym wykonaniu nie wszystkim przypadła do gustu, jednakże udział w spektaklu był z pewnością ciekawym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli.
Z Teatru Wielkiego wycieczkowicze udali się na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie do Centrum Nauki Kopernik. W tym niezwykłym miejscu mieli możliwość obejrzenia kilkuset eksponatów znajdujących się w kilku galeriach tematycznych oraz wzbogacenia swojej wiedzy o świecie nauki i techniki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć prawa rządzące światem przyrody.
Licealiści chętnie poznawali zdobycze współczesnej cywilizacji, filozofię oraz sztukę. Uczniowie mieli szansę znaleźć coś dla siebie i zaspokoić własną ciekawość w wybranych dziedzinach. Pomogło im to w uświadomieniu sobie, jak ważne jest systematyczne dokształcanie się, aby nadążać za postępem technicznym i naukowym. Zainteresowani mogli sami stać się przedmiotem obserwacji, na przykład sprawdzając własny temperament na podstawie obrazków.
Ostatnim punktem podróży była wizyta w KFC. Tam uczestnicy wycieczki regenerowali siły spożywając posiłek. Wszystko co dobre szybko się kończy. Tak było i tym razem. W godzinach wieczornych podróżnicy wrócili do Raciąża. Dzięki wspomnianemu wyjazdowi edukacyjnemu młodzież miała okazję przekonać się, że dla chcącego nie ma nic trudnego i przy odrobinie chęci można zgłębiać naukę, poznać historię i jednocześnie świetnie się bawić. Organizatorem wycieczki był wychowawca klasy pierwszej, pan Łukasz Palmowski.