Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to czas niezwykły, szczególny okres, kiedy spotykamy się z najbliższymi, przyozdabiamy choinkę przepięknymi łańcuchami, kolorowymi bombkami, przygotowujemy stroiki świąteczne oraz z niecierpliwością oczekujemy wizyty św. Mikołaja.

W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu wieloletnią tradycją jest organizowanie wigilii klasowych. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, poszczególne klasy zasiadły wraz  z wychowawcami przy suto zastawionych stołach. Był czas na wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, i składanie świątecznych życzeń. Niecodzienne spotkania były okazją do rozmowy i wybaczenia sobie wzajemnych urazów.

 

Klasowe spotkania wigilijne sprzyjały integracji społeczności szkolnej. W atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd można było poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Uczniowie i nauczyciele przyszli  do szkoły odświętnie ubrani, jak na taką wyjątkową uroczystość przystało. W każdej klasie było bardzo świątecznie. Licealiści z klasy pierwszej przynieśli z domów samodzielnie przygotowane wigilijne specjały. W klasie drugiej i trzeciej postanowiono skorzystać z profesjonalnego cateringu.

 Pierwszoklasiści nawzajem obdarowali się upominkami, natomiast drugoklasiści otrzymali prezenty od wychowawcy, pana Damiana Szcześniewskiego, co było dla nich ogromnym zaskoczeniem i miłą niespodzianką.  Spotkania wigilijne pełne były radości i uśmiechu, który w przypadku tegorocznych maturzystów mieszał się ze wzruszeniem, że to już ostatni raz.

Wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby piątkowe przedpołudnie na długo pozostało w pamięci. Uwagę przyciągały nakryte białym obrusem stoły zapełnione po brzegi różnymi smakołykami. Jak na tradycyjnej wieczerzy nie zabrakło: kapusty z fasolą,  krokietów, ryb, pierogów, sałatek warzywnych, śledzi oraz kilku rodzajów ciast. Zgromadzeni mogli skosztować pysznego czerwonego barszczu nieodłącznie kojarzącego się ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. W magicznej atmosferze uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją dzielili się opłatkiem. Przy tej niezwykłej okazji nie obyło się bez okolicznościowych życzeń kierowanych w stronę uczniów przez dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego, wicedyrektora, pana Włodzimierza Kosiorka oraz wychowawców: pana Łukasza Palmowskiego, pana Damiana Szcześniewskiego oraz pani Jolanty Wiśniewskiej.  Dyrektor, pan Andrzej Nizielski przypomniał licealistom, że należy zawsze szanować i akceptować drugiego człowieka mimo jego wad i ułomności. W klasie pierwszej honorowymi gośćmi byli rodzice jednej z uczennic, państwo: Piotr i Małgorzata Drzewieccy. Świąteczne życzenia od Burmistrza Miasta Płońska Andrzeja Pietrasika, Przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Zienkiewicza, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Raciążu, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie,  Dyrektora i pracowników Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu, senatora Rzeczypospolitej Polskiej Jana Marii Jackowskiego odczytali uczniowie klasy pierwszej: Alicja Drzewiecka, Adrianna Gizińska, Patrycja Antonowicz, Sandra Krynicka i Marcin Koroś. W klasie trzeciej znajdujące się na opłatku życzenia odczytał uczeń: Jakub Gąsiorowski.                                                                            

Wigilie klasowe zorganizowane zostały z inicjatywy wychowawców klas: pana Łukasza Palmowskiego, pana Damiana Szcześniewskiego i pani Jolanty Wiśniewskiej przy współpracy z rodzicami i uczniami. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego niezwykłego dnia bardzo serdecznie dziękujemy.

Uczniowie tak wspominają klasowe wigilie:

Julia Chudzyńska – klasa I

Spotkanie wigilijne było bardzo rodzinne. Panowała magiczna atmosfera. Klasa była bardzo ładnie przybrana. Przygotowano wiele pysznych dań. Wzruszyła mnie przemowa dyrektorów i wychowawcy. Uczestnictwo w wigilii było dla mnie ogromnym przeżyciem bo bardzo związałam się ze swoją klasą. Cieszyłam się, że mogłam podzielić się opłatkiem z kolegami i koleżankami. Byłam pozytywnie zaskoczona, że święta w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu wyglądają tak rodzinnie. Jestem zadowolona z pamiątkowych zdjęć i prezentów. Było naprawdę bardzo fajnie.

Agata Skorupska – klasa III

Wigilia klasowa bardzo mi się podobała. Panowała mila, świąteczna atmosfera . W powietrzu czuć było magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a potrawy znajdujące się na stole przypominały mi  o wigilijnej wieczerzy, którą spędzam w gronie rodzinnym.

 

Natalia Jędrzejewska – klasa III

Spotkanie wigilijne było to dla nas wszystkich wyjątkowym dniem. To nasza ostatnia wspólna wigilia. Panowała mi atmosfera, wszyscy ze sobą rozmawialiśmy. Było wspaniale.

Paula Domańska – klasa II

Podczas szkolnej wigilii najbardziej podobała mi się atmosfera. Wszyscy w ciszy wysłuchali  okolicznościowych wystąpień. Na początku katechetka, pani Ewa Olszewska odczytała fragment Pisma Świętego. Wprowadziła nas w ten sposób w odpowiedni, świąteczny nastrój. Przypomniała nam najważniejsze rzeczy związane ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Dzięki temu mogliśmy lepiej uzmysłowić sobie, jak bardzo ważne są te święta. Wszystko odbyło się tak jak w rodzinie. Jestem bardzo zadowolona.

Agata Zglinicka – klasa II

Wigilia klasowa. Przeżyliśmy ją bardzo fajnie, w spokoju, bez kłótni i nieporozumień. Przy składaniu życzeń nie zabrakło wzruszeń i łez. Po opłatku zasiedliśmy do stołu by skosztować wigilijnych potraw. Na stołach zagościł czerwony barszczyk wraz z karpiem, kapustą z grochem, pierogami, krokietami i rybą po grecku. I chyba lubiana przez wszystkich sałatka jarzynowa. I jak to na wigilii bywa w każdym domu, tak i u nas w klasie każdy się objadł, że ruszyć się nie było można. Posiedzieliśmy chwilę i zaczęliśmy wszyscy razem sprzątać, a potem rozeszliśmy się do domów. Atmosfera była cudowna, taka prawdziwie wigilijna. W tle leciały nasze polskie kolędy, które jeszcze bardziej wprowadzały nas w świąteczny nastrój. Jedynym minusem jest to że niestety nie mogliśmy być wszyscy razem tego dnia, ale każdy ma też swoje sprawy których nie można przełożyć na inny termin i my to rozumiemy

Sandra Krynicka – klasa I

Na wigilii klasowej było bardzo przyjemnie. Wszyscy bawili się razem. Była bardzo miła atmosfera, wręcz rodzinna. Każdy przyrządził jakieś danie, więc było jeszcze milej, do tego życzenia od dyrekcji i innych uczniów. To wszystko fajnie że sobą współgrało.

Dominika Maron – klasa II

 

Wigilię wspominam bardzo dobrze. Była bardzo fajna atmosfera. Mogliśmy wspólnie spędzić czas. Byliśmy jak jedna duża rodzina. Mogliśmy podzielić się opłatkiem, pośpiewać kolędy. Mimo że nie było z nami kilku osób czuliśmy magię świąt.