Nie tylko codzienna praca składa się na życie uczniów i nauczycieli Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu. Jest również czas na świętowanie. Już 16 października nadarzyła się świetna okazja, aby odetchnąć choć na chwilę od obowiązków i zrelaksować się w doborowym towarzystwie. Tego właśnie dnia w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela.

Wydawać by się mogło, że będzie to zwykła, sztampowa uroczystość, jakich wiele w polskich szkołach, z występami i przemówieniami zaproszonych gości, nie ciesząca się większym zainteresowaniem uczniów.

Nic bardziej mylnego - w tym roku na licealistów SLO czekała moc atrakcji. Był to niezwykły dzień, pełen wrażeń i nieukrywanych wzruszeń, który na długo pozostanie wszystkim w pamięci. Uroczystość uświetnili swoją obecnością dyrektorzy: pan Andrzej Nizielski, pan Damian Szcześniewski  i pan Łukasz Palmowski. Obecni byli również: emerytowany dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, pan Włodzimierz Kosiorek oraz były dyrektor Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu, wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń młodzieży, pan Krzysztof Kuskowski, który za swoją blisko dwudziestopięcioletnią, nienaganną, owocną pracę na rzecz Zespołu Szkół STO w Raciążu został zgłoszony przez Zarząd Samodzielnego Koła Terenowego nr 223 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu do odznaczenia Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Medal ten przyznawany jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Z rąk dyrektora Zespołu Szkół STO w Raciążu, pana Andrzeja Nizielskiego, pan Krzysztof Kuskowski otrzymał oficjalne zaproszenie na uroczystą galę do Gdańska, podczas której zostanie mu wręczone wspomniane wcześniej odznaczenie.

Jak na Dzień Edukacji Narodowej przystało nie zabrakło okolicznościowych, pięknych życzeń od dyrekcji dla rady pedagogicznej i pozostałych pracowników Zespołu Szkół STO w Raciążu, które odczytała nauczycielka historii, pani Jolanta Wiśniewska. Zebrani usłyszeli między innymi:

Szanowni Nauczyciele i Wychowawcy! Dziękuję Wam za to, że jesteście! Trudno znaleźć słowa, które byłyby dość piękne, aby podziękować Wam za Waszą pracę, poświęcenie, za serce i miłość, które wkładacie w nauczanie młodzieży tej szkoły.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę by niełatwa praca przynosiła zawsze nieustającą satysfakcję. Serdecznie dziękuję za trud i poświęcenie, a w szczególności za to, że towarzyszycie swoim uczniom, zarówno w chwilach dobrych, jak i złych, że mogą oni na Was zawsze liczyć, że pomagacie im rozwiązywać wiele problemów, a co najistotniejsze mobilizujecie ich do wszelkiej aktywności, udziału w kółkach zainteresowań i wielu innych zajęciach ponadprogramowych.

Jestem pełen podziwu dla Państwa odwagi, gdyż zdaję sobie sprawę, że na nauczycielskich barkach spoczywa zadanie bardzo trudne, wychowanie przyszłego pokolenia - kształtujecie ludzi, którzy będą mieli wpływ na losy kraju i świata, troszczycie się o ich przyszłość, dalsze, dorosłe życie. To niezwykle szlachetna inicjatywa.

W tym dniu pamiętam również o pracownikach gospodarczych, administracji szkolnej, pracownikach technicznych i wszystkich zaangażowanych w budowanie pozytywnego wizerunku naszej szkoły. Proszę przyjąć najlepsze życzenia zdrowia, zadowolenia, optymizmu i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Młodzież postanowiła uprzyjemnić czas nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły prezentując wspaniały program kabaretowy. Zorganizowano krótką część artystyczną w dwóch odsłonach przygotowaną przez młodzież, pod kierunkiem opiekunki samorządu szkolnego, nauczycielski historii, pani Jolanty Wiśniewskiej. Była to ogromna dawka humoru!

Uczniowie bardzo zaangażowali się w powierzone im zadania i spisali się znakomicie. Radości nie było więc końca! Prowadzącymi były: Julia Bielska i Natalia Chojnacka.

Na całą uroczystość składał się rys historyczny dotyczący Komisji Edukacji Narodowej, pokaz mody oraz kabaret ukazujący w sposób humorystyczny scenki ze szkolnego życia.

Uczniowie grający w kabarecie udowodnili, że posiadają ogromne zdolności aktorskie, a modelki wyczucie gustu – kreacje przez nie prezentowane budziły podziw widowni. Dzięki temu wszyscy widzowie z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem przyglądali się występom. Kabaret śmieszył zarówno uczniów, jak i pedagogów dając gwarancję przyjemnego spędzenia wolnego dnia. Zachwycała wspaniała, bardzo realistyczna gra aktorska i niezwykle zabawne dialogi, a uwagę przyciągały przepiękne kostiumy.

Na zakończenie dyrektor szkoły, pan Damian Szcześniewski podziękował wszystkim artystom za wspaniały występ oraz podkreślił, że wszelkie przejawy aktywności na rzecz szkoły, zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli będą zauważone, docenione i odpowiednio nagrodzone. Zaznaczył, że licealiści biorący udział w tegorocznej akademii z okazji Dnia Nauczyciela są wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników.

Serdecznie dziękujemy, pani Jolancie Wiśniewskiej i uczniom: Marcinowi Korosiowi, Danielowi Bodziakowi, Krystianowi Piłatowi, Julii Bielskiej, Natalii Chojnackiej, Alicji Karwowskiej, Mai Witkowskiej, Mai Turowskiej, Jakubowi Ciemskiemu, Damianowi Białeckiemu, Marcie Świętochowskiej oraz Katarzynie Zajedzińskiej za przygotowanie programu artystycznego na tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej.

Po akademii licealiści wraz z dyrekcją i nauczycielami udali się do Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu na spektakl ,,Skąpiec" Moliera.

Dzień zakończył się uroczystym obiadem dla dyrekcji, rady pedagogicznej oraz pracowników Zespołu Szkół STO w Raciążu. Podczas spotkania wręczono nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.