11 kwietnia 2019 roku uczniowie pierwszej i trzeciej klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu wraz z opiekunami: nauczycielką historii, panią Jolantą Wiśniewską i matematykiem, panem Damianem Szcześniewskim wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Płocka.

Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie na premierze filmu historycznego pt,, Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego opowiadającego o losach legendarnego kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej.

To był jednak dopiero początek wrażeń czekających na licealistów i nauczycieli tego dnia - najważniejsza część programu była dopiero przed nimi.  W dalszej części wyjazdu wycieczkowicze udali się na ulicę Tumską, gdzie odwiedzili miejsce niezwykłe - Manufakturę Czekolady. Z ogromnym zainteresowaniem oglądali prezentację ukazującą proces produkcji tego znanego wszystkim smakołyku, począwszy od zbioru surowca - prawdziwego ziarna kakaowca, kończąc na produkcie końcowym - znanej wszystkim czekoladzie. Dzięki uczestnictwu w bardzo interesujących warsztatach licealiści zaspokoili swoją ciekawość i zdobyli nową, cenną wiedzę.

To jednak nie jedyna atrakcja podczas tej niezwykłej wizyty. Największą satysfakcję sprawiło uczniom projektowanie własnej tabliczki czekolady z wykorzystaniem wybranych przez siebie składników, takich jak: suszona truskawka, herbatniki, krakersy, orzechy czy morele. Wyprodukowane tabliczki można było samodzielnie ozdobić oraz zapakować, co również sprawiało wszystkim niebywałą przyjemność. Zainteresowani mogli zakupić słodkości w sklepie oraz napić się pysznej, gorącej czekolady z prawdziwego ziarna kakaowca.

Wszystko co dobre jednak szybko się kończy. Tak było i tym razem i przyszła pora wracać do Raciąża. Dzięki wspomnianemu wyjazdowi edukacyjnemu młodzież miała okazję przekonać się, że przy odrobinie chęci można się czegoś nauczyć i jednocześnie świetnie się bawić.

Wyjazd odbył się z inicjatywy wychowawców klasy pierwszej i trzeciej: pani Jolanty Wiśniewskiej i pana Damiana Szcześniewskiego za aprobatą dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego.