Sobotnia noc, 8 lutego 2020 roku, zapisze się na długo w pamięci naszych tegorocznych maturzystów. Tego pogodnego wieczoru, nieba pełnego gwiazd, III klasa Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu miała swój pierwszy poważny w życiu bal - bal studniówkowy.

 Punktualnie o godzinie 19:00 młodzież, nauczyciele oraz zaproszeni goście przekroczyli progi Dworku Amore w Jeżewie Wesel, w którym miała się odbyć uroczystość. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz.  Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta Raciąża, pan Mariusz Godlewski. Tę ważną uroczystość otworzył Pan Andrzej Nizielski – dyrektor Zespołu Szkół STO w Raciążu, który, jak to z okazji studniówki bywa, słowami „ poloneza czas zacząć”, zaprosił maturzystów do zatańczenia tego  reprezentacyjnego, narodowego tańca polskiego.

Zestresowani, poważni i w pełnym skupieniu, w obecności zaproszonych gości, nauczycieli i rodziców, abiturienci naszego liceum, zatańczyli do muzyki Wojciecha Kilara , którego polonez a-mol znany jest pod tytułem „Polonez z filmu Pan Tadeusz”. W pierwszej parze, z dyrektorem Andrzejem Nizielskim, tańczyła Martyna Matuszewicz. W drugiej parze wraz z dyrektorem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, Panem Damianem Szcześniewskim – Dominika Cybulska, a w trzeciej Angelika Giżyńska z wychowawcą klasy Panem Łukaszem Palmowskim.

Po zatańczonym polonezie, na chwilę głos zabrał dyrektor szkoły, Andrzej Nizielski, który przekazał pałeczkę prowadzenia uroczystości, młodszemu koledze, świeżo upieczonemu dyrektorowi Damianowi Szcześniewskiemu. Dyrektor przywitał radę pedagogiczną, rodziców, uczniów oraz zaproszonych gości. W swoim krótkim wystąpieniu wspomniał pierwsze miesiące pobytu obecnych abiturientów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu:

„Przeżywaliście w jej murach lepsze i gorsze chwile. Te gorsze, niech będą dla Was

lekcją, a te lepsze niech na zawsze pozostaną w Waszej pamięci.”

 

Odniósł się również do sytuacji, że tylko część klasy uczestniczyła w dzisiejszej, wyjątkowej nocy:

„Nie wszyscy, którzy zaczynali z wami naukę są dziś tu obecni.

Mają czego żałować, bowiem cytując Grzegorza Turnaua:

 

Takiej drugiej nocy nie będziesz już miał

Takiej łaski bogów nie będziesz już miał

Takiego nieba pełnego gwiazd nie będziesz już miał”

 

Dyrektor swoje krótkie, acz poruszające przemówienie zakończył życzeniami szalonej, beztroskiej i niezapomnianej zabawy. Po tym kolejno zabierali głos wychowawca klasy – Pan Łukasz Palmowski, który podkreślił, że jest to jego pierwsza klasa, której jest wychowawcą i z tego względu szczególnie ciężko będzie mu się z nimi rozstać w kwietniu. Życzył również maturzystom powodzenia na egzaminie dojrzałości. Za trud nauczania, wychowania i opieki,  słowa podziękowań skierowała do nauczycieli i dyrekcji szkoły także pani Bogumiła Bajkowska, która reprezentowała rodziców.

W imieniu maturzystów podziękowania oraz słowa uznania dla nauczycieli i dyrekcji skierowała Martyna Matuszewicz. Życzenia przyszłym maturzystom złożyli również przedstawiciele klasy drugiej, Maja Witkowska i Marcin Koroś.

Po części oficjalnej nasi uczniowie mogli oddać się hucznej zabawie. Zabawie beztroskiej, gdyż za sto dni czeka ich pierwszy trudny egzamin, który zaważyć może o ich dalszych losach.  

W trakcie zabawy, spotkała maturzystów miła niespodzianka w postaci odwiedzin Pana burmistrza Mariusza Godlewskiego, który ze względu na pokrywające się terminy dwóch raciąskich studniówek nie mógł być na części oficjalnej. Pan burmistrz, od zawsze kibicuje naszej szkole i jest jej wielkim przyjacielem, z tego względu za punkt honoru postawił sobie złożenie życzeń naszym uczniom. W swoim krótkim wystąpieniu wspomniał, że w tej szkole zawsze panuje życzliwa i rodzinna atmosfera, a maturzystom życzył zabawy do białego rana i połamania długopisów na maturze.

Fotorelacja oraz krótki filmik z uroczystości w poniższych linkach:

https://plonszczak.pl/artykul/studniowka-slo-raciaz/925188

https://plonszczak.pl/artykul/filmik-z-poloneza-na/925297