12 października 2018 roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu zgodnie ze szkolną tradycją odbył się coroczny rytuał - otrzęsiny klasy pierwszej.

Dzień ten przeszedł do historii jako pełen wrażeń. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Zmagania poszczególnych uczestników odbywały się w pełnej humoru, niezwykle radosnej atmosferze.

Głównym celem uroczystości było przełamanie barier pomiędzy pierwszakami, a starszą młodzieżą oraz wspólna zabawa sprzyjająca tworzeniu się pozytywnych więzi. Poprowadziły ją uczennice klasy drugiej: Dominika Cybulska i Natalia Lewandowska w przyciągających uwagę przepięknych kreacjach. Jak na ,,Dzień Kota” przystało ,,na głowach wyrosły im kocie uszy”.

Licealistki miały przed sobą bardzo trudne i wymagające skupienia zadanie z którego wywiązały się znakomicie – można powiedzieć śpiewająco. Zapowiadały poszczególne konkurencje, a każda z nich poprzedzona była wstępem, który nie tylko bawił, lecz miał także wymiar edukacyjny. Zgromadzeni bardzo wiele dowiedzieli się o ludzkim języku oraz właściwej emisji głosu, która ma duży wpływ na to jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie oraz pomaga w sposób właściwy wyrażać nam własne wnętrze.

Imprezę uświetnił, ciekawy, bardzo oryginalny wstęp. Było trochę strasznie i trochę wesoło z przewagą czynnika drugiego. Licealiści z klasy pierwszej: Alicja Karwowska, Damian Białecki i Kacper Rembecki zostali zakuci w kajdany i w workach na głowach doprowadzeni na przesłuchanie. Jak się później okazało byli podejrzani o rzecz straszną – posiadanie narkotyków.

Inscenizacja miała wymiar profilaktyczny – miała na celu przestrzeżenie młodych ludzi przed sięganiem po niedozwolone środki, a doskonałym jej podsumowaniem był komentarz prowadzącej Natalii Lewandowskiej ,,Podsumowując. narkotyki są do bani! Włącz myślenie! Nie kupuj! Nie jedz! Nie wciągaj! Szkoda zdrowia! Żyje się tylko raz!

Uczniowie pierwszej klasy brali czynny udział w trzech specjalnie dla nich przygotowanych konkurencjach, wśród których były: lekcja językowa, emisja głosu, czy też wiedza o kulturze. Każda z nich była bardzo zabawna, bo jak powszechnie wiadomo - nie samą nauką żyje człowiek. Nieważne jednak było zwycięstwo; liczyła się rozrywka, zaangażowanie i duch walki.

Pierwsza z konkurencji, lekcja językowa, chociaż na to wskazywała jej nazwa nie miała nic wspólnego z nauką języka polskiego, ani tym bardziej obcego. Jak się później okazało miała na celu sprawdzenie sprawności języka, jako narządu ciała – uczestnicy rywalizacji ubrani w śliniaki musieli jak najszybciej wypić mleczko przy użyciu języczka. Nie było to jednak tak łatwe jakby się niektórym wydawało, zadanie wymagało ogromnej precyzji, zwinności, szybkości i zaangażowania. Licealiści poradzili sobie z nim jednak wyśmienicie i śmiało można stwierdzić, że każdy z nich ,,posiada zdolności językowe”

Kolejnym punktem programu była emisja głosu – śpiewanie piosenek na wzór znanego programu telewizyjnego ,,Idol”. Zmagania uczestników obserwowało dostojne jury w składzie Kuba Wojewódzki (Arkadiusz Dobies), Elżbieta Zapendowska (Elżbieta Panak) oraz Marcin Prokop (Marcin Koroś). Radości nie było końca. Prócz ostrych, uszczypliwych, czasem troszkę komicznych komentarzy jurorów w stylu ,,Obrzygałeś ,mnie tym wykonaniem”, czy też ,,Widzę, że masz taką podłużną twarz, a śpiewasz jakby ci ktoś na głowę usiadł”, nie brakowało także opinii pochlebnych: ,,Miałem ochotę krzyknąć nie przerywaj, kiedy już kończyła ci się piosenka” lub też ,,Tak, tak i jeszcze raz tak, jestem pod wrażeniem”, uroku i radosnego charakteru widowisku nadawały gustowne stroje jury.

Licealiści mieli niebywałą okazję pokonać tremę, co z pewnością pomoże im podczas innych publicznych wystąpień oraz nauczyli się przyjmowania krytyki, z którą każdy z nich ma czasem do czynienia. Na forum szkoły zaśpiewali znane przeboje współczesnych wykonawców, takie jak: ,,Ty mała znów zarosłaś”, ,,Przez Twe Oczy Zielone” oraz ,,Kici, kici miau” Wszyscy sprostali wyzwaniu, a wykonanie każdego uczestnika było niezwykle oryginalne.

Po burzliwej naradzie jednogłośny werdykt odczytała Elżbieta Zapendowska (Elżbieta Panak), która pogratulowała udanego występu i zwycięstwa Alicji Karwowskiej. Najważniejsza była jednak wspólna, dobra zabawa i budowanie pozytywnych relacji ze społecznością szkolną.

Ostatnią konkurencją była wiedza o kulturze. Pierwszoklasiści mieli za zadanie zaprezentować przed publicznością własny styl ubioru. Rywalizację wnikliwie obserwował znany projekt Maciej Zień, w którego wcielił się Oskar Gdowik – uczeń klasy trzeciej.

Zanim doszło do autoprezentacji należało pokazać klasę i gustownie się ubrać. W tym celu licealiści udali się za parawan, by założyć wybrane przez siebie kreacje. Niezwykłe emocje udzielały się wszystkim zebranym. Starsi koledzy i koleżanki z zapartym tchem oczekiwali na wyjście na ,,wybieg’’ poszczególnych osób, które z prawdziwie mistrzowską gracją prezentowały się publiczności. Pierwszoklasiści kroczyli dumnie z wysoko uniesionymi głowami, by jak najlepiej wypaść na forum szkoły. Udało im się to znakomicie, a owacjom nie było końca!

Ogromnym, pozytywnym zaskoczeniem był nieoczekiwany występ ostatniego uczestnika pokazu mody, ucznia klasy drugiej Wiktora Wiśniewskiego, który doskonale zaprezentował się przed publicznością wzbudzając ogromny aplauz.

Podsumowując można stwierdzić, iż pierwszoklasiści spisali się na medal i zasłużyli by stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Dyplom otrzymała nie tylko cała klasa pierwsza, lecz także wychowawczyni, pani Jolanta Wiśniewska.

Organizatorem imprezy był wychowawca klasy drugiej, pan Łukasz Palmowski wraz z uczniami:  Marcinem Korosiem, Arkadiuszem Dobiesem, Kamilem Cichockim, Dominiką Cybulską, Natalią Lewandowską, Kamilem Jędraszczakiem, Maciejem Sosnowskim, Danielem Bodziakiem, Wiktorem Wiśniewskim, Elżbietą Panak oraz Oskarem Gdowikiem.

To nie jedyne atrakcje tego dnia. Na zakończenie wicedyrektor, pan Włodzimierz Kosiorek pogratulował uczniom udanego występu wyrażając radość z faktu, że tak chętnie angażują się oni w różne działania promujące Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu w lokalnym środowisku.

Korzystając z okazji wręczył licealistom dyplomy przygotowane dla nich przez Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu za udział w ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie”. Serdecznie gratulujemy!