23 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu wraz z opiekunami: panem Damianem Szcześniewskim, panem Damianem Wierzchowskim, panem Marcinem Ciarkowskim i panią Justyną Jaraczewską w ramach realizacji podstawy programowej z podstaw przedsiębiorczości udali się do nowoczesnego zakładu produkcyjnego Alfa PVC Sp. z o.o. zlokalizowanego w Witkowie na terenie Gminy Raciąż. Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem granulowanych mieszanek polichlorku winylu (PVC).

 Już na samym wstępie wycieczkowicze spotkali się z niezwykle miłym przyjęciem. Stało się to za sprawą pani technolog, która oprowadziła ich po obiekcie w bardzo interesujący i przystępny sposób opowiadając o funkcjonowaniu firmy. Licealiści wraz z opiekunami zwiedzili między innymi centralę sterowniczą, gdzie na monitorach nowoczesnych komputerów wizualizowany jest cały proces produkcyjny, nad którego prawidłowym przebiegiem czuwają odpowiednio przeszkoleni brygadziści.

Podczas wycieczki uczniów zapoznano z wytwarzanym asortymentem oraz procesem technologicznym udzielając im wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania. Dowiedzieli się oni, że spółka Alfa PVC specjalizuje się w produkcji granulatów medycznych mających zastosowanie w produkcji drenów, sond, pomp infuzyjnych, worków do krwi oraz zestawów do by-passów serca i płuc. Pani technolog poinformowała wszystkich zgromadzonych, że na terenie firmy wytwarzane są także granulaty wykorzystywane do produkcji  zabawek dla dzieci, kabli do węży mlecznych i piwnych oraz granulaty foliowe spożywcze.

Zwiedzając przedsiębiorstwo licealiści wraz z opiekunami mieli możliwość zobaczenia stacji dozowania cystern, wózków widłowych, big bagów, mieszalnika granulatu oraz wielu innych nowoczesnych maszyn i urządzeń umożliwiających wytwarzanie nowych typów mieszanek.

Wycieczkowicze odwiedzili nowoczesne laboratorium i szczegółowo zapoznali się z jego funkcjonowaniem. Dowiedzieli się, że przeprowadza się w nim analizy i badania zarówno surowców, jaki i gotowych produktów oceniając ich jakość i zgodność z normami.

Na zakończenie uczestnicy wycieczki obejrzeli magazyny surowców i gotowych produktów. Pani technolog opowiedziała im jak wygląda praca na produkcji, przypominając, że zakład którego udziałowcami są: Thevinyl AB oraz Andrzej Trebicki ze Szwecji jest w pełni zautomatyzowany i zatrudnia wysoko wykwalifikowanych technologów i operatorów maszyn.

Wycieczka dydaktyczna do firmy Alfa PVC odbyła się z inicjatywy nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, pana Łukasza Palmowskiego za aprobatą dyrektora szkoły, pana Andrzeja Nizielskiego.