W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu ogromną wagę przykłada się do pielęgnowania wszelkich tradycji, dbając o to, by nie zaginęły i były przekazywane następnym pokoleniom.

Dwudziestego ósmego marca 2018 roku zorganizowano spotkanie wielkanocne, które miało na celu zintegrowanie dyrekcji, nauczycieli, uczniów oraz pozostałych pracowników szkoły. Po raz pierwszy w historii wszystkie trzy licealne klasy zebrały się w jednej sali, by podzielić się jajkiem stanowiącym symbol życia i odrodzenia oraz złożyć sobie życzenia. Była to także okazja do przybliżenia społeczności szkolnej zwyczajów związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. Od samego początku wszyscy byli niezwykle przejęci, gdyż pragnęli, by ten dzień był niepowtarzalny i na długo zapadł każdemu w pamięć. Nakryty białym obrusem stół zapełniony po brzegi wielkanocnymi potrawami zwiastował nadchodzące święta. O dużym przywiązaniu do tradycji świadczyły także piękne stroje młodzieży, która zadbała o to, by dobrze prezentować się na spotkaniu.

Uczestnikami uroczystości byli: dyrektor szkoły, pan Andrzej Nizielski, wicedyrektor, pan Włodzimierz Kosiorek, wychowawcy klas (pan Łukasz Palmowski, pan Damian Szcześniewski, pani Jolanta Wiśniewska) oraz pracownicy administracyjni (pani Justyna Jaraczewska, pan Marcin Ciarkowski oraz pan Damian Wierzchowski).

 

Na wstępie wicedyrektor szkoły, pan Włodzimierz Kosiorek serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych zachęcając ich do refleksji nad tajemnicą zbliżających się świąt. Następnie zabrał głos uczeń klasy drugiej, Łukasz Marek Kowalski, który przybliżył koleżankom i kolegom najważniejsze fakty związane z Wielkanocą. Dowiedzieli się oni, że jest to najradośniejsze święto dla każdego katolikaobchodzone w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca,wieńczące okres Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia.

Uczniom przypomniano, że święta wielkanocne są czasem radości, wielu kojarzą się z mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem-dyngusem, pogrzebem żuru i śledzia, topieniem Judasza, palemkami na szczęście, wielkim grzechotaniem, święceniem pokarmów, zdobieniem jajek i wieloma innym zwyczajami.

 Podczas swojego wystąpienia Łukasz Kowalski podkreślił, że zawartość koszyczka różni się w zależności od regionu, w żadnym nie może zabraknąć: jajka, baranka, soli chleba, kiełbasy i chrzanu, a każdy kolor pisanki symbolizuje coś innego: fioletowy i niebieski oznacza Wielki Post, zielony, brązowy i żółty wyraża radość, a czerwony to przelana na krzyżu krew Chrystusa. Wspomniany wcześniej licealista wyjaśnił także czym jest Triduum Paschalne oraz przedstawił najważniejsze informacje dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia.

Korzystając z okazji okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor, pan Andrzej Nizielski, życząc swoim wychowankom ciepłych, rodzinnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wychowawcy klas oraz pracownicy szkoły odczytali życzenia od Samorządu Miasta Płońska, senatora Rzeczypospolitej Polskiej Jana Marii Jackowskiego oraz prezesa Zarządu Głównego STO Zygmunta Puchalskiego. Wychowawczyni klasy trzeciej, pani Jolanta Wiśniewska miała zaszczyt przeczytać specjalne życzenia skierowane do nauczycieli, pracowników, sympatyków szkoły, uczniów oraz rodziców. Zgromadzeni usłyszeli między innymi:

Dyrekcja Zespołu Szkół STO w Raciążu życzy Wam świąt spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół, pełnych życzliwości, pogody ducha, wiary we własne możliwości, wielu, wielu radości, abyście mogli przeżywać i ożywiać w sobie nadzieję i odwagę w zmaganiu się z problemami codziennego życia, a przede wszystkim miłości ważniejszej od wszelkich dóbr, zdrowia pozwalającego przetrwać najgorsze, uśmiechów bliskich oraz szczęścia, które niejednokrotnie ocala nam życie. Niech zetknięcie się z wydarzeniami Zmartwychwstania pozwoli Wam uczyć się żyć z wielką wdzięcznością, wzrastać w wierności wartościom oraz doświadczać odmieniania siebie.

Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do posiłku. Na suto zastawionym stole nie zabrakło: żurku, ciast, jajek, sałatek, mięs i wielu innych tradycyjnych świątecznych przysmaków. Korzystając z chwili wytchnienia od codziennych obowiązków szkolnych licealiści mogli w spokoju porozmawiać o wrażeniach, spostrzeżeniach i planach na przyszłość z kolegami ze szkolnej ławy. Uroczystość była szczególnie wzruszająca dla trzecioklasistów, którzy po raz ostatni spotkali się we wspólnym gronie na tego typu spotkaniu. Wszystkim uczestnikom wydarzenia udzielił się miły, świąteczny nastrój i w dobrych humorach rozeszli się do domów, aby tam wraz z najbliższymi przygotowywać się do Świąt Wielkiej Nocy.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy wychowawców klas: pana Damiana Szcześniewskiego, pani Jolanty Wiśniewskiej i pana Łukasza Palmowskiego za aprobatą dyrektora szkoły, pana Andrzeja Nizielskiego. Uczniowie tak wspominają swój udział w wydarzeniu:

Julia Chudzyńska – klasa I

Bardzo podobało mi sie wielkanocne spotkanie w naszej szkole. Mogliśmy złożyć sobie życzenia. Było tez pyszne jedzenie i zostały odczytane piękne, okolicznościowe życzenia od władz samorządowych i dyrekcji szkoły.

Adrianna Gizińska – klasa I

Spotkanie wielkanocne bardzo mi się podobało. Panowała miła atmosfera, a przygotowane dla nas jedzenie było bardzo dobre. Cieszę się, że mogłam spotkać się z kolegami i koleżankami ze szkoły w tak dużym gronie. Miło było również posłuchać skierowanych do nas życzeń. Kolega opowiedział nam o różnych tradycjach wielkanocnych, o których powinniśmy pamiętać. Dzięki temu bardzo wiele się nauczyliśmy.  

Agata Zglinicka – klasa II

Śniadanie wielkanocne było wyjątkowe, chociażby ze względu na grono w jakim je spożywaliśmy. Po raz ostatni w tak licznych szeregach, ponieważ za chwilę klasa maturalna opuści mury naszej szkoły. Po przemówieniach dyrektorów, po złożeniu przez nich życzeń, a także po małym wprowadzeniu w świąteczną atmosferę przez Łukasza-ucznia drugiej klasy mogliśmy zasiąść przy stole klasami wraz ze swoimi wychowawcami. Mogliśmy podzielić się jajeczkiem i złożyć sobie wielkanocne życzenia. Na stołach pojawiły się smakowite potrawy. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego żurku wielkanocnego z jajem. Później serwowane były dewolaje z ziemniaczkami oraz trzy rodzaje sałatek, a w tym oczywiście jak na Wielkanoc przystało-sałatka jarzynowa. Na deser dwa rodzaje ciast-sernik oraz jabłecznik z bezą. Bardzo mi się podobało to spotkanie, ponieważ odkąd uczęszczam do szkoły nigdy wcześniej nie byliśmy w takim gronie. Była bardzo miła atmosfera. Wszyscy byli dla siebie mili i obdarowywali się szerokimi uśmiechami. Zjedliśmy pyszne wielkanocne śniadanie w miłym gronie. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnie takie śniadanie.