Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach  i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, dwudziestego grudnia 2017 roku uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, pod kierunkiem katechetki, pani Ewy Olszewskiej przygotowali jasełka bożonarodzeniowe.

O godz. 1200 dyrektor, pan  Andrzej Nizielski, wicedyrektor, pan Włodzimierz Kosiorek,licealiści oraz nauczyciele wysłuchali wzruszającego, pełnego nadziei i skłaniającego do refleksji programu artystycznego, który upłynął  w milej, rodzinnej atmosferze.

 Występujący przed  publicznością uczniowie byli odświętnie ubrani. Niektórzy z nich nawiązując do zbliżającego się Bożego Narodzenia przebrali się za postacie z Biblii:św. Józefa (Daniel Bodziak), Maryję (Martyna Sadecka) oraz Trzech Króli (Kamil Jędraszczak, Oskar Gdowik, Maciej Sosnowski). Nie zabrakło również świętego Mikołaja (Dominik Kadecki) i śnieżynek (Karolina Zielińska i Marta Tyska).

 Jasełka w wykonaniu młodzieży wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Licealiści swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku. Zgromadzonym przypomniano, że  świąteczne drzewko – choinka wprowadza w domach nastrój spokoju i radości, a znajdujące się pod nią prezenty mają wyjątkową wartość stając się symbolem łączącej ludzi miłości i przyjaźni.

Podczas jasełek wspomniano także o innych świątecznych tradycjach, takich jak:wzajemne wybaczanie win, składanie życzeń, wspólne zasiadanie do  wieczerzy wigilijnej, pozostawianie jednego talerza dla nieoczekiwanego wędrowca, łamanie się opłatkiem - symbolem braterstwa, miłości i wiary, a także śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym.  Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia zwiastowały również znane wszystkim pastorałki.

Występ był niezwykłym przeżyciem dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji i będzie z pewnością zapamiętany przez wszystkich. Uczestnictwo w jasełkach pozwoliło społeczności szkolnej lepiej zrozumieć sens Bożego Narodzenia. Zgromadzonym uświadomiono, że święta to nie tylko prezenty, lecz przede wszystkim czas, który powinni poświecić Bogu, rodzinie i bliźnim, którzy bardzo często potrzebują pomocy.