Strona Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu - Start

Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Społeczne Liceum

Ogólnokształcące STO w Raciążu

Odwiedź nas również na

  

 

 

 

17 kwietnia 2018 roku uczniów klasy I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu odwiedziła pielęgniarka, pani Iwona Drążkiewicz. Celem spotkania była szerokorozumiana profilaktyka prozdrowotna oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Pani Iwona Drążkiewicz przypominała licealistom o konieczności przeprowadzaniasystematycznych badań lekarskich w celu zapobiegania ewentualnym chorobom, potrzebie stosowania zabezpieczeń, aby uchronić się przed nieplanowaną ciążą oraz właściwym doborze środków antykoncepcyjnych. Podkreśliła, że wcześnie wykryte nowotwory mogą być całkowicie wyleczalne, przypominając dziewczynom, że powinny systematycznie badać swoje piersi na obecność zmian nowotworowych. Wspomniała także, że stosowanie prezerwatyw chroni przed chorobami wenerycznymi, czyli przenoszonymi drogą płciową, takimi jak AIDS, czy wirusowe zapalenie wątroby.

Uczniowie pogłębili również swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, że muszą unikać kupowania gotowego, wysokokalorycznego jedzenia tzw. fast – foodów,  a w zamian za to jeść zdrowe, domowe obiady.

Pani pielęgniarka poinformowała licealistów, że nie powinni stosować używek, takich jak: papierosy, alkohol, czy też narkotyki, gdyż mają one bardzo zły wpływ ma ludzki organizm powodując nieodwracalne zmiany w jego funkcjonowaniu. Uczestnikom spotkania zwrócono także uwagę, że  niedozwolone jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych, gdyż ryzyko spowodowania wypadku jest wtedy znacznie większe.

Na zakończenie uczniowie pierwszej klasy: Arkadiusz Dobies i Kamil Jędraszczak wręczyli pani pielęgniarce kwiaty.

Spotkanie było bardzo interesujące i przebiegło w miłej atmosferze. Pani Iwona Drążkiewicz uświadomiła uczniom, że powinni dbać o własne zdrowie, podejmując różnego rodzaju działania profilaktyczne.  Zachęciła ich doaktywności i zadawania pytań. Przypomniała także, że licealiści mogą się do niej zwracać o pomoc w ważnych sprawach, o których nie chcą lub nie mogą porozmawiać z rodzicami. Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Drążkiewicz za podzielenie się z licealistami swoją obszerną wiedzą.

Kamil Jędraszczak, uczeń klasy I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu tak wspomina swój udział w spotkaniu:

Rozmawialiśmy o sprawach, które dotykają młodzieży w naszym wieku, nieplanowanych ciążach, narkotykach i ich nadużywaniu. Pokazywała co się może z nami stać, jeśli będziemy zażywać dopalacze i inne niedozwolone substancje. Obejrzeliśmy zdjęcia różnych nowotworów. Pani Iwona Drążkiewicz była bardzo miła. Można było się z nią pośmiać. Jest to bez wątpienia osoba z ogromnym poczuciem humoru. Jako jedyna zgodziła się ze mną, że marihuana może być stosowana jako lek w przypadku niektórych chorób. Każdy z nas dowiedział się dużo o różnych środkach antykoncepcji. Moim zdaniem lekcja byłą bardzo fajnie przygotowana i przebiegła w miłej atmosferze. Był to dobrze spożytkowany czas. Moje odczucia są pozytywne. Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że pani Iwona Drążkiewicz mogłaby uczyć biologii, wychowania do życia w rodzinie oraz prowadzić kursy na sanitariusza.

 

     23 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu wraz z opiekunami: panem Damianem Szcześniewskim, panem Damianem Wierzchowskim, panem Marcinem Ciarkowskim i panią Justyną Jaraczewską w ramach realizacji podstawy programowej z podstaw przedsiębiorczości udali się do nowoczesnego zakładu produkcyjnego Alfa PVC Sp. z o.o. zlokalizowanego w Witkowie na terenie Gminy Raciąż. Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem granulowanych mieszanek polichlorku winylu (PVC).

Czytaj więcej...

 

Konstytucja 3 maja, owoc Sejmu Wielkiego z 1971 roku, była pierwszą w Europie ustawą zasadniczą ustalającą podstawy ustrojowe w nowożytnej Polsce – bardzo innowacyjnym i nowoczesnym, jak na tamte czasy, dokumentem stworzonym przez Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja oraz ówczesnego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wprowadziła wolność wyznania oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Znosiła także liberum veto, wolną elekcję, odrębność między Koroną i Litwą oraz zapewniała chłopom ochronę  rządu.

Z powodu zdrady targowickiej i kolejnych rozbiorów Polski planowanych reform nie udało się przeprowadzić. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym – jednym z najważniejszych w czasach międzywojennych.

Tak jak w całej Polsce, także i w Raciążu świętowano kolejną, 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Już o godzinie 1100 widać było gromadzących się przed urzędem przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, urzędników, nauczycieli, kierowników jednostek administracyjnych oraz pozostałych mieszkańców naszego miasta, czekających by wziąć udział w pochodzie.

Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło także reprezentacji Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, dyrektora pana Andrzeja Nizielskiego oraz wicedyrektora, pana Włodzimierza Kosiorka, którym towarzyszyła licealistka z pierwszej klasy Katarzyna Kolankowska.

Wraz z pocztami sztandarowymi, przy akompaniamencie Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej wszyscy zgromadzeni pomaszerowali do parafialnego kościoła, w którym odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Następnie przyszła pora na oddanie hołdu poległym w obronie naszego kraju przy Pomniku Pamięci Narodowej usytuowanym przed Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu. Przedstawiciele poszczególnych zakładów pracy złożyli wieńce. Nie obyło się także bez okolicznościowych przemówień.

9 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej Specjalnej "Odzyskać Radość" zorganizowany został Dzień Dziecka dla podopiecznych Fundacji ,,Odzyskać Radość". W imprezie uczestniczyli wolontariusze z okolicznych placówek oświatowych wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście.

            Wesprzeć tę szlachetną inicjatywę zdecydował się także dyrektor Zespołu Szkół STO w Raciążu, pan Andrzej Nizielski, który wraz z nauczycielem, panem Łukaszem Palmowskim (opiekunem wolontariatu) oraz licealistkami wziął udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Czytaj więcej...

Dane kontaktowe

Adres: ul. Płocka 28;

09-140 Raciąż

Mail:storaciaz@poczta.onet.pl

Telefon: (23) 679 10 71

Faks: (23) 679 29 10

Losowe zdjęcie z galerii

Nowe_miasto016.jpg

Copyright © 2019 Społeczne Liceum STO w Raciążu Rights Reserved.