Strona Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu - Apel z okazji 11 listopada w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu

Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Społeczne Liceum

Ogólnokształcące STO w Raciążu

Odwiedź nas również na

  

 

 

 

13 listopada 2017 roku z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu odbył się apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu, upamiętniający dzień w którym Polska po 123 latach niewoli, po zakończeniu II wojny światowej wróciła na mapy świata. W uroczystości wziął udział wicedyrektor pan Włodzimierz Kosiorek, nauczyciele oraz uczniowie.

 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego przed publicznością pojawiła się licealistka z klasy III – Julia Radomska, która odczytała kilka najważniejszych informacji z historii naszego kraju. Apel wprowadził wszystkich w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną na arenie międzynarodowej, okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, działalność Polskiej Komisji Likwidacyjnej (PKL), Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego (RNKC), Rady Regencyjnej, Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. obozu piłsudczykowskiego i podporządkowanej mu Polskiej Organizacji Wojskowej (POW).

Podczas apelu największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego z włączeniem postaci Józefa Piłsudskiego, działacza niepodległościowego, niestrudzonego orędownika sprawy polskiej, organizatora Legionów Polskich, który 14 listopada 1918 roku po samorozwiązaniu się Rady Regencyjnej, jako Naczelny Dowódca Wojska Polskiego objął niepodzielną władze zwierzchnią. Uczniowie mogli lepiej uświadomić sobie, że marszałek poprzez swoją działalność dla dobra Polski zasłużył na miano ojca narodu.

Na zakończenie wicedyrektor, pan Włodzimierz Kosiorek podziękował nauczycielce, pani Jolancie Wiśniewskiej za organizację apelu. Zwrócił uwagę uczniów na fakt, że w życiu nic nie przychodzi samo, lecz jest wynikiem wytężonej pracy wielu ludzi. Wspomniał także, że o Ojczyznę należy dbać, aby było gdzie żyć i pracować, a także ze względu na szacunek dla ofiar poniesionych przez minione pokolenia.

 

Apel spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez licealistów. Odbył się z inicjatywy dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego, dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony nauczycielki historii, pani Jolanty Wiśniewskiej oraz wsparciu pracownika szkoły, p. Damiana Wierzchowskiego, który odpowiadał za oprawę techniczną uroczystości. Dziękujemy także licealistce Julii Radomskiej, która zapoznała kolegów z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski dotyczącymi odzyskania niepodległości. 

Dane kontaktowe

Adres: ul. Płocka 28;

09-140 Raciąż

Mail:storaciaz@poczta.onet.pl

Telefon: (23) 679 10 71

Faks: (23) 679 29 10

Losowe zdjęcie z galerii

zak roku szk publiczna79.jpg

Copyright © 2019 Społeczne Liceum STO w Raciążu Rights Reserved.