Strona Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu - Zdrowym być - spotkanie z dietetykiem w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu

Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Społeczne Liceum

Ogólnokształcące STO w Raciążu

Odwiedź nas również na

  

 

 

 

16 listopada 2017 roku uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu spotkali się z koordynatorką biura Fundacji Odzyskać Radość ds. pożytku publicznego, panią Pauliną Szklarzewską oraz dietetyczką, panią Patrycją Sadecką, które zaangażowały się w kampanię informacyjno – edukacyjną Fokus na zdrowie realizowaną przez wspomnianą wcześniej fundację i współfinansowaną  ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wspomniane działania mają na celu propagowanie i kształtowanie idei  zdrowego odżywiania się  i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym wśród młodzieży, która dopiero kształtuje własne nawyki żywieniowe.

 

Dietetyczka wyjaśniła licealistom, jak ogromną rolę ma zdrowe odżywianie dla właściwego funkcjonowania organizmu człowieka prezentując i omawiając piramidę zdrowego żywienia stanowiącą podstawę planowania codziennego jadłospisu, tak aby dieta była odpowiednio dobrana i bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej. Pani Patrycja Sadecka wskazała również podstawowe błędy żywieniowe, które popełniamy przygotowując dla siebie posiłki. Uświadomiła uczniom, że ważna w życiu jest nie tylko ilość, lecz przede wszystkim jakość spożywanego pokarmu.

Podczas swojego wystąpienia dietetyczka wskazała wartość kaloryczną wybranych produktów oraz poleciła licealistom, aby zamiast słodkich napojów pili więcej czystej wody, która jest bardzo zdrowym napojem w przeciwieństwie do coli, wody smakowej i innych energetyków. Zwróciła także uwagę młodzieży na fakt, że należy unikać spożywania nadmiernej ilości słodyczy, a jeść więcej warzyw i owoców, produktów mlecznych, jogurtów naturalnych, kefirów, serów, ryb i chudego mięsa. Wspomniała także, że dla właściwego funkcjonowania organizmu niezbędne są niektóre suplementy diety, jak na przykład witamina D 3 przypominając, że posiłki należy spożywać regularnie i dodawać do nich jak najmniejsze ilości soli.

Pani Patrycja Sadecka potwierdziła, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które powinno dostarczać energii na cały dzień. Zaznaczyła ponadto, że zaopatrzenie organizmu w niezbędne składniki odżywcze poprawia pamięć i koncentrację oraz wpływa pozytywnie na umiejętność wypowiadania się. Dietetyczka wspomniała również o zaburzeniach odżywiania (anoreksji, bulimii, otyłości), które są aktualnie poważnym problemem społecznym, a ich skutkiem są długotrwałe niedobory niezbędnych składników żywieniowych. Zachęciła licealistów do wyliczania sobie wskaźnika masy ciała BMI, który pomaga we właściwej ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycąchorobą niedokrwienną serca, czy też miażdżycą.

Podczas spotkania był czas na zadawanie pytań i dzielenie się własnymi doświadczeniami dotyczącymi zdrowego odżywiania. Licealiści uświadomili sobie, że prawidłowe odżywianie się i aktywność fizyczna mają podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju somatycznego, fizycznego i psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych, poznali prawidłowe zasady żywienia, a także dowiedzieli się jak ważne jest uprawianie sportu oraz zachowanie równowagi energetycznej. tak aby dostarczać organizmowi tylu składników odżywczych ile jest mu naprawdę potrzebne do życia. 

Na zakończenie uczniowie i nauczyciele otrzymali broszury informacyjne, które ułatwią im wprowadzanie prawidłowych zasad żywienia do swojego jadłospisu, co wpłynie pozytywnie na ich zdrowie i samopoczucie.

 

Spotkanie odbyło się z inicjatywy dyrektora szkoły, pana Andrzeja Nizielskiego. Serdecznie dziękujemy pani Patrycji Sadeckiej za podzielenie się z dyrekcją, uczniami i pracownikami Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu swoją wiedzą z dziedziny dietetyki.

Dane kontaktowe

Adres: ul. Płocka 28;

09-140 Raciąż

Mail:storaciaz@poczta.onet.pl

Telefon: (23) 679 10 71

Faks: (23) 679 29 10

Losowe zdjęcie z galerii

EURO 2012081.jpg

Copyright © 2019 Społeczne Liceum STO w Raciążu Rights Reserved.