Jesteś tutaj: Home
Do góry
Przedstawiamy wywiad z Dawidem Ziółkowskim - stypendystą rady ministrów, jaki ukazał się w ostatnim numerze Płońszczaka.
Dawid Ziółkowski ma lat 17 i jest mieszkańcem Kodłutowa. Jest też uczniem II klasy Liceum Ogólnokształcącego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu. Za naukę w klasie I otrzymał średnią 4,78 i stypendium premiera. Twierdzi jednak, że nauce nie poświęca tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać.
- Godzina to jest maksimum. Wydaje mi się, że przynajmniej z przedmiotów humanistycznych większość informacji zdobywam z obszernych notatek - mówi Dawid.
Stypendysta nie jest zbyt zadowolony z faktu, że do obowiązkowych przedmiotów maturalnych powróciła matematyka.
- W każdym przedmiocie jest coś, czym można się zainteresować, ale myślę, że matematyka jest moją piętą achillesową - mówi Dawid, który jest zdecydowanie humanistą i, jak wielu panów, sympatykiem sportu.
Co łączy walentynki i rap? A hip-hopowca z poezją? Hipotetycznie nic... No właśnie - hipotetycznie, bo Alan Osiński pokazał że poprzez hip hop można wyrazić również miłość. 14.02.2012, czyli w dzień zakochanych Alan dał występ przed swoją szkołą, a tematem przewodnim były oczywiście walentynki. Zaprezentował swój najnowszy utwór pt. "Kocham Cię".
Następnie, ku zaskoczeniu wszystkich wyrecytował dwa autorskie wiersze, a o wyrecytowanie trzeciego poprosił swoją koleżankę Natalię Ciską. Wiersze miały głębokie przesłanie i nie powstydziłby się ich żaden pisarz z okresu romantyzmu. Na zakończenie przedstawienia, Alan zaprosił na scenę Adriana Kamińskiego i razem dali pokaz freestyle'u. Tematem przewodnim były oczywiście walentynki, miłość i zakochani.
Już po raz czwarty uczniowie miasta i gminy Raciąż zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. I już po raz czwarty Zespół Szkół STO w Raciążu podjął się zorganizowania takiej imprezy. W tym roku dyktando było naprawdę trudne. Uczniowie musieli rozważyć wiele dylematów dotyczących łącznej i rozłącznej pisowni wyrazów, pisowni z małej i dużej litery, nic nie wspominając już o typowych ortograficznych łamigłówkach ? rz czy ż, ch czy h. Osłodą były nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Wójta Gminy, a także przez dyrektora Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji i dyrektora naszej szkoły.
I semestr liczył 88 dni nauki. W tym czasie w szkole odbyło się kilka ważnych imprez, poczynając na rozpoczęciu roku szkolnego. Największą było przedstawienie ?Nie ma już takich miasteczek?. Do dziś uczestnicy wspominają tą wspaniałą imprezę. Oczywiście nie obyło się bez tradycyjnych akademii z okazji dnia Edukacji Narodowej, jasełek i klasowych wigilii czy licznych imprez sportowych - między innymi obozu sportowego na Słowacji dla piłkarzy i siaktarek.
Uczniowie SLO osiągnęli średnią frekwencję na poziomie 84,52%. Najwyższą średnią frekwencję uzyskała klasa I: 86,36%.
Średnia ocen wszystkich trzech klas to 2,72. Najlepszą średnią osiągnęła klasa III ? 2,86. Najlepsze średnie w szkole i tym samym stypendia dyrektora szkoły osiągnęli:
Rogowska Izabela ? klasa III: 4,57 (100% zwolnienia z czesnego);
Ziółkowski Dawid ? klasa II: 4,43 (stypendysta prezesa rady ministrów, za średnią ocen z ubiegłego roku szkolnego);
Mariańska Marta ? klasa III: 4,33 (50% zwolnienia z czesnego).